Въпреки огромния напредък в автомобилостронето нещата не са се променили чак толкова: при новите автомобили цилиндрите и сегментите още не са се напаснали, спирачките не могат да разгънат пълния си потенциал, амортисьорите още са малко твърди, компонентите в трансмисията тепърва трябва да се „спогодят“ и фабрично новите гуми още не осигуряват оптимално сцепление. Ето защо и днес е валидно правилото, че през първите няколко хиляди километра трябва да шофирате много внимателно и да щадите машината. Пресилено обаче е изказването, че още след периода на разработка трябва да смените маслото и масления филтър. По правило това вече не е необходимо за модерните автомобили. Някои масла дори издържат до 50 000 км (или две години) в двигателя.
За какво да внимаваме при мотора и трансмисията?
В началото не трябва да претоварвате двигателя, цилиндрите и сегментите тепърва трябва да се напаснат едни спрямо други. Експертите спорят какви обороти са препоръчителни. Факт е обаче, че през първите 2000 км трябва да избягвате високите обороти – при бензиновите мотори никога не преминавайте 4500, а при дизеловите – 3500. Но и подаването на много газ при ниски обороти също трябва да бъде избягвано. Да, това противоречи на правилата за икономично шофиране, но тогава се увеличават страничните сили, действащи върху буталото, и триенето по цилиндрите се увеличава. Триенето генерира топлина, която уврежда „свежите“ повърхности. Затова не се притеснявайте да понастъпите десния педал.
За Германия е препоръчително да не вдигате повече от 160 км/ч в периода на разработване. Това обаче не означава, че трябва да карате с постоянна скорост: лека-полека адаптирайте двигателя към бъдещите му задачи. Между 1000 и 3000 км можете леко да вдигате оборотите и скоростта. Не само за нови, но и за употребявани автомобили е валидно правилото, че пълното натоварване трябва да бъде избягвано, докато двигателят е още студен! Освен това новите трансмисии трябва да бъдат „щадени“, а при автоматиците – да избягвате кик-дауна.
А какво е важно за окачването?
Пружините и амортисьорите в началото не работят оптимално в тандем, най-малкото защото новите амортисори от завода се движат малко трудно и са прекалено твърди. Затова в рамките на първите 1000 км избягвайте сериозни натоварвания и най-неравните пътни участъци. В началото автомобилът няма да предлага най-комфортната возия, тя ще дойде с времето.
Колко трае напасването на спирачките?
Накладките и дисковете също трябва да се напаснат едни спрямо други. Ето защо в началото трябва да избягвате по-силно натискане на спирачния педал, за да гарантирате равномерно спирачно действие. По правило след 300 до 500 км спирачките вече ще действат перфектно – като това важи и за ситуациите след ремонт на спирачната уредба. Внимание: заради силното загряване при спиране дисковете се втвърдяват. Затова интензивно спиране в ранна фаза може да увреди сериозно дисковете, както и цялата спирачна система.
Подготовката на гумите
Освен двигателя, скоростната кутия, окачването и спирачките, гумите също трябва да бъдат подготвени – естествено, това важи не само за нови автомобили, но и всеки път, когато поставите нови гуми. Причината: гумите биват изпичани и при производството им се нанася разделително средство, за да бъде гумата отделена от формата по-лесно. Този маслен слой (най-често на силиконова база) пречи на гумата да генерира оптимално сцепление и затова първо тя трябва да бъде карана внимателно. Ето защо при първите 200-300 км шофирайте щадящо, като избягвате високи скорости в завои, за да не създавате опасни ситуации. Най-вече на мокра настилка трябва да очаквате по-дълъг спирачен път.
iztochnik: auto build